Опорні плани-конспекти, математика 5 кл.

ПОПЕРЕДНЯ     ЗМІСТ      НАСТУПНА

Урок № 120. Знаходження числа за його відсотками.

Мета: сформувати в учнів уяву про тип здач, аналогічних до № 1072; виробляти вміння розв'язувати подібні задачі на застосування алгоритму знаходження числа за його відсотками.

Тип уроку: засвоєння знань і навичок.

Хід уроку

I. Перевірка домашнього завдання

1.           Розв'язання задач № 1065,1067 і 1071 на дошці записують 3 учні.

2.           Решта учнів (2 учні за дошкою) у цей самий час самостійно розв'язують задачі, подібні до № 1067 (за варіантами).

Варіант 1

За перший місяць відремонтували 45% доріг, за другий — 20%, а за третій — решту 87,5 км доріг. Скільки кілометрів доріг відремонтували за три місяці?

Варіант 2

За перший день було продано 37% завезеної в магазин тканини, за другий — 25% тканини, а за третій — решту 76 м тканини. Скільки метрів тканини було завезено в магазин?

II. Вдосконалення знань і вмінь

1.           Перед тим, як розв'язати задачу № 1072, учням пропонується до розв'язання обернена задача: в саду росли кущі червоних, рожевих і білих троянд. Червоні троянди становили 40% усіх кущів, рожеві 58 % решти. Скільки кущів білих троянд росло в саду, якщо всього було 500 кущів троянд?

Розв'язання. 1) Якщо всі троянди відповідають 100%, червоних 40%, то решта (білі і рожеві) становлять 600 - 40 = 60% цих троянд;

2) 500 : 100 · 60 = 300 (кущів) рожевих і білих;

3) якщо рожевих і білих усього 100%, а рожеві становлять 58% усієї кількості, то білі троянди становлять 100 – 58 = 42% від 300 кущів;

4) 300 : 100 · 42 = 126 (кущів) білих троянд.

Відповідь. 126 кущів.

Замітимо, що за 100 % ми брали дві різних величини, бо кожного разу певна кількість означала цю величину (спочатку кількість усіх троянд; потім кількість рожевих і білих).

На такій же властивості базується розв'язання задачі № 1072 (тільки у зворотному порядку).

№ 1072. Розв'язання. 1) 100 - 58 = 42 (%) від кількості рожевих і білих

троянд становлять білі;

2) 126 : 42 · 100 = 300 (кущів) — становлять решту;

3) 100 – 40 = 60 (%) — становлять решту;

4) 300 : 60 · 100 = 500 (кущів) — троянд усього.

Відповідь. 500 кущів.

2.           Після колективного розв'язування № 1072 учням пропонується до
розв'язання аналогічна задача № 1073 і додаткова задача № 1, 2.

№ 1. За перший день турист пройшов 25 % шляху, за другий 50% за­лишку, а за третій решту — 24 км. Яка довжина туристичного маршруту?

№ 2. Учень прочитав за перший день 15% цієї книжки, за другий  остачі, а за третій — решту 140 сторінок. Скільки сторінок було в книзі?

3.           Якщо залишиться час, додаткові задачі № 3 і № 4.

№ 3. Порівняйте числа а і Ь, якщо 30% числа а дорівнюють 27, a 5 % числа b дорівнюють 45.

№ 4. Виразіть звичайним дробом: 50%; 20%; 25%; 10%; 75%.

III. Підсумок уроку

На столі лежали цукерки. Спочатку взяли 50% цукерок, а потім 50 % решти. Після цього на столі залишилось 10 цукерок. Скільки цукерок було на столі спочатку?

IV. Домашнє завдання

п. 35, №№ 1074; 1098 (4); 1097.

Із цим матеріалом переглядають:

115. Відсотки. Знаходження відсотків від числа.
116. Відсотки. Знаходження відсотків від числа.
117. Відсотки. Знаходження відсотків від числа.
118. Знаходження числа за його відсотками.
119. Знаходження числа за його відсотком.
120. Знаходження числа за його відсотками.
121. Знаходження числа за його відсотками.
122. Масштаб.
123. Масштаб.
124. Середнє арифметичне. Відсотки.

Рекомендований контент:

Щоб забезпечити вам кращий онлайн-досвід, цей веб-сайт використовує файли cookie.

Використовуючи наш веб-сайт, ви погоджуєтесь на наше використання файлів cookie Детальніше про cookies

РЕСУРС: fizmat.7mile.net