МАТЧВОРК - ТЕХНОЛОГІЯ КОНСТРУЮВАННЯ ІЗ СІРНИКІВ

Предмет "ТЕХНОЛОГІЇ"

ПОПЕРЕДНЯ   ЗМІСТ   НАСТУПНА

Тема 3. Технологія конструювання із сірників. Вироби з використанням природного матеріалу. Практична робота «Виготовлення панно “Трояндочки”»

Цілі:

·навчальна: формування вміння виготовляти декоративні вироби із сірників та оздоблювальних (природних) матеріалів;

·розвивальна: розвиток творчих здібностей та естетичного смаку;

·виховна: виховання акуратності та старанності під час роботи.

Обладнання, матеріали та наочність: основа для панно, оздоблювальні матеріали (засушене листя, квіти, пір’їнки, насіння тощо), клей, праска, прасувальна дошка, обприскувач, зразок виробу, інструкційна карта.

Об’єкт праці: панно «Трояндочки».

Тип уроку: урок застосування знань і вмінь.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Перевірка наявності учнів; підготовленості їх до уроку; наявності робочого одягу. Створення сприятливої психологічної атмосфери уроку.

             «Моделюємо настрій разом!»

Ми — співпраця, ми — єднання, ми — це безліч «Я»!

Ми — веселі, ми — щасливі! Ми — одна сім’я!

Аутотренінг

У ч и т е л ь. Тож сядьмо обличчям один до одного, відчуймо тепло долонь, заплющмо очі та промовляймо:

Я — розумний…

Я — щасливий…

Я — упевнений у собі, бо я живу заради добра на Землі…»

Розплющте очі й подаруйте один одному посмішку!

Сподіваюсь, ваш позитивний настрій сприятиме успішній роботі.

ІІ. Виявлення знань та вмінь учнів

Для виконання наступного завдання учитель пропонує учням розподілитися на декілька груп.

Метод «Кубування» («Розумний куб»)

Коментар для педагога. Для застосування цього методу виготовляють один куб для індивідуального чи фронтального опитування або декілька кубів під час групової форми роботи. На кожній грані куба записують запитання, що спрямовують мислення учнів від простого до складнішого.

Перше запитання має описовий характер, друге — порівняльний, третє — асоціативний, четверте — аналітичний, п’яте — пошуковий, шосте — позиційний. Усі записують свої думки на запропоновану тему, відповідаючи на запитання, розміщені на гранях кубика. Після виконаної роботи учні обмінюються думками в групах, потім група обирає найкращу відповідь.

1. Яке заняття називають матчворком? Що є основним матеріалом для нього?

2. Чим відрізняються звичайні сірники від коминкових?

3. Із чим у вас асоціюється поняття «матчворк»?

4. Назвіть якості, розвитку яких сприяє конструювання із сірників.

5. Чому виготовлення виробів із сірників можна вважати мистецтвом?

6. Корисне чи шкідливе заняття матчворком?

ІII. Мотивація навчальної діяльності учнів

У ч и т е ль. Однозначної відповіді на питання: «Корисне чи шкідливе заняття матчворком?» — немає. Давайте спробуємо навести конкретні приклади позитивних або негативних наслідків цієї діяльності.

Гра «Ти — мені, я — тобі»

Учні по черзі наводять приклади позитивних і негативних наслідків від занять матчворком, наприклад:

1. Конструювання із сірників розвиває точність рухів, уважність, прагнення досягнути мети. +

2. Довготривале сидіння під час роботи знижує тонус м’язів та може призвести до погіршення постави. _

3. Процес збирання конструкції з маленьких частин позитивно впливає на нервову систему людини, адже всю увагу сконцентровано на результаті, а все інше відходить на другий план. Це і є релаксація мозку! +

4. Працюючи над виробом, можна зіпсувати зір. -

5. Це заняття дозволяє цікаво та з користю провести час та зміцнити дружбу й взаєморозуміння з товаришами. +

6. Це дуже трудомістка робота. Виготовлення складних виробів потребує багато часу. -

У ч и т е л ь. Отже, зробимо підсумок: негативні наслідки можна значно зменшити, дотримуючи санітарно-гігієнічних правил, культури праці, а створені власноруч вироби милуватимуть око, надихатимуть на нові творчі досягнення.

IV. Повідомлення теми уроку

У ч и т е л ь. Сьогодні ми продовжимо роботу з виготовлення панно «Трояндочки». Для прикрашання основи панно із сірників можна використати трояндочки різноманітного походження, як штучного, так і природного (виготовлені з осіннього листя або засушені). Отже, тема сьогоднішнього уроку — «Вироби з використанням природного матеріалу».

V. Визначення завдань для учнів на урок

Учні повинні:

закінчити роботу з виготовлення панно, а саме: прикрасити його та зробити петельку для підвішування панно до стіни.

VІ. Осмислення учнями змісту та послідовності дій

Учні працюють з інструкційною картою, обговорюють можливі варіанти прикрас для панно.

VII. Формування умінь і навичок учнів

Взявся за діло — доведи до кінця.

Народна мудрість

Практична робота «Виготовлення панно “Трояндочки”»

Чого навчишся, те ніколи не пропаде.

Народна мудрість

1 Аналіз завдань практичної роботи

Учні обирають оптимальний варіант прикрашання та послідовності роботи (наприклад, раціональніше спочатку зі зворотного боку приєднати петельку, а потім прикрасити панно) і закінчують роботу над панно.

2 Забезпечення необхідними інструментами та матеріалами (див. урок 2)

3 Правила безпечної праці, організація робочого місця та санітарно-гігієнічні вимоги під час виконання завдань практичної роботи

Дотримання правил безпечної праці під час роботи з ножицями; (див. додаток 1), правил організації робочого місця відповідно до схеми (див. додаток 5).

3 Самостійне виконання завдань практичної роботи

Учні виконують операції № 4–7 за інструкційною картою «Виготовлення панно із сірників «Трояндочки» (див. урок 2).

4 Контроль учителя з метою виявлення недоліків у знаннях та вміннях учнів

1-й обхід: перевірка правильності організації робочого місця на початку роботи.

2-й обхід: перевірка правильності дотримання технічних умов.

3-й обхід: перевірка правильності проведення самоконтролю.

5 Поточний інструктаж

Перевірка правильності виконання трудових прийомів.

6 Самоконтроль та взаємоконтроль учнів

7 Підбиття підсумків практичної роботи

Демонстрування кращих робіт.

Аналіз недоліків у результатах роботи та шляхи їх усунення.

Оцінювання результатів практичної роботи за критеріями:

• робота з технологічною документацією;

• організація робочого місця на початку роботи й у процесі її виконання;

• якість виробу.

VIII. Рефлексія

Учням пропонують заповнити карту самооцінки:

 

    Завжди

     Звичайно

     Іноді

     Ніколи

Я співпрацював із

товаришами, коли

ми працювали над

досягненням за-

гальних цілей

       

Я ретельно працю-

вав над завданням

       

Я висловлював свої

ідеї

       

Я вносив конструк-

тивні пропозиції,

коли мене просили

допомогти

       

Я підбадьорював

інших

       

IХ. Мотивація оцінок за урок, виставлення їх у журнал, щоденники

Х. Домашнє завдання

Підготувати розповідь про значення колодязів у житті та побуті українців.

Принести сірники, клей.

ХІ. Прибирання робочого місця

Джерела інформації:

Хатько Л. І., Шушкевич А. Ф.

Усі уроки технологій. 10–11 класи. Варіативний модуль.— Х. : Вид. група «Основа», 2013. — 335, [1] c. : іл., табл. — (Серія «УСІ уроки»).

ІЗ ЦИМИ МАТЕРІАЛАМИ ШУКАЮТЬ:

1. Конструювання із сірників як різновид сучасного декоративно-ужиткового мистецтва. Практична робота «Виготовлення підставки під пензлики із сірникових коробочок»
2. Технологія конструювання із сірників. Види виробів із сірників. Практична робота «Виготовлення деталей Панно “Трояндочки”»
4. Технологія конструювання із сірників. Об’ємні вироби із сірників. Практична робота «Виготовлення моделі колодязя»
Розділ II.Проектування та виготовлення виробів із сірників
5. Проектування та виготовлення виробів із сірників. Організаційно-підготовчий етап. Постановка проблеми. Практична робота «Пошук та систематизація інформації»
6. Вибір та обґрунтування теми проекту. Практична робота «Вибір та обґрунтування теми проекту. Планування проектної діяльності»
7. Тема. Конструкторський етап. Художнє конструювання. Практична робота «Створення клаузури виробу»

ОБЕРІТЬ РОЗДІЛ

Рекомендований контент:

Щоб забезпечити вам кращий онлайн-досвід, цей веб-сайт використовує файли cookie.

Використовуючи наш веб-сайт, ви погоджуєтесь на наше використання файлів cookie Детальніше про cookies

РЕСУРС: fizmat.7mile.net