МАТЧВОРК - ТЕХНОЛОГІЯ КОНСТРУЮВАННЯ ІЗ СІРНИКІВ

Предмет "ТЕХНОЛОГІЇ"

ПОПЕРЕДНЯ   ЗМІСТ   НАСТУПНА

Тема 10. Виготовлення деталей виробу. Практична робота «Виготовлення деталей елементів композиції»

Цілі:

·навчальна: поглиблення знань учнів про особливості виготовлення виробів із сірників, формування умінь із виготовлення об’ємних виробів, що складаються з декількох деталей;

·розвивальна: розвиток просторової уяви, точності рухів, окоміру;

·виховна: виховання працелюбності, акуратності та старанності, поваги до народних традицій.

Обладнання, матеріали та наочність: технологічні картки на виготовлення сірникових виробів, підкладні дощечки, ножі, підставки для пензликів, пензлики, пінцети, клей, сірники, зубочистки.

Об’єкт праці: деталі сірникового виробу або елементи композиції із сірників.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Перевірка наявності учнів; підготовленості їх до уроку, наявності робочого одягу. Створення позитивного робочого настрою.

Вправа «Самозанурення»

Я — учень.

Я — особистість творча.

Я можу творити.

Я хочу й можу зробити свій проект.

Я хочу знати й уміти та можу поділитися тим, що знаю й умію.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Коментар для педагога. На початку уроку вчитель презентує міні-виставку сірникових виробів і цікавиться, чи вважають учні, що автори цих робіт — талановиті люди. Після обговорення наводять вислів Григора Тютюнника: «Талант — крапля здібностей і море праці».

У ч и т е л ь. Якщо й ви будете наполегливо працювати на уроці, проявляти активність і старання, то успіх обов’язково буде вашим супутником. Тож до роботи!

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Учитель пропонує учням гру «Поле чудес», у якій учні мають дати відповіді на запитання за раніше вивченим матеріалом, користуючись життєвим досвідом. Замість теми уроку на дошці нарисовані закриті клітинки. За кожну правильну відповідь відкривають букву (букви) на дошці.

Рис 01-10 схема

♦ 1, 7, 13. На копицю сіна сів й миттю всю копицю з’їв. (Сірник)

♦ 2, 14. Конструювання виробів із сірників. (Матчворк)

♦ 3. Пухка маса з бавовни та інших волокнистих рослин. (Вата)

♦ 4, 6, 16. Різновид пружинистих щипців, що використовуються в медицині, техніці для захоплення малих, крихких предметів.

(Пінцет)

♦ 5. Товстий, твердий папір особливого виготовлення. (Картон)

♦ 8. Серед села стоїть бочка, хто хоче, той нап’ється. (Колодязь)

♦ 9. У перекладі з латини означає «кинутий уперед задум». (Проект)

♦ 10, 11. Будь-яке повідомлення, теоретичні відомості, значення певних показників. (Ідея)

♦ 12. Графічне зображення, виконане від руки. (Ескіз)

♦ 15. Людина, що займається дизайном. (Дизайнер)

♦ 17. Основна, головна думка. (Ідея)

18. Модель, що створена на основі базової моделі, але відрізняється за формою деталей чи оздобленням. (Модель-аналог)

ІV. Повідомлення теми уроку

Гру «Поле чудес» закінчують, коли учні складуть фразу «Виготовлення виробу». Учитель записує на дошці, а учні в зошитах — тему «Виготовлення деталей виробу» або «Подорож до країни Майстрів».

V. Визначення завдань для учнів на урок

Учитель пропонує як епіграф до уроку обрати слова Бориса

Грінченка:

Подивись — і стань до праці

Повний сили і надій!

Учні повинні:

♦ розпочати виготовлення об’ємних виробів, що складаються з декількох деталей;

VІ. Осмислення учнями змісту та послідовності дій

У ч и т е л ь. Народна мудрість учить, що, відправляючись у подорож, перед довгою дорогою треба присісти ненадовго та все ретельно обміркувати. Давайте й ми дослухаємось до цієї поради.

«Мозковий штурм» із проблеми «Як організувати роботу?»

Після висування ідей обирають оптимальний варіант послідовності дій.

Можливий варіант послідовності роботи:

1. Ознайомитися зі змістом технологічної картки на виготовлення

виробу. Поділити операції на декілька частин відповідно до особливостей конструкції.

2. Обрати обсяг роботи на урок.

3. Підібрати необхідні інструменти, пристосування та матеріали.

4. Виконати заплановану частину роботи.

VII. Формування умінь і навичок учнів

Практична робота «Виготовлення деталей елементів композиції»

Як дбаєш, так і маєш.

Народна мудрість

1 Аналіз завдань практичної роботи (на прикладі технологічної картки на виготовлення сірникового виробу «Селянський віз»)

Коментар для педагога. Аналізуючи зміст технологічної картки, можна запропонувати такий розподіл роботи відповідно до особливостей конструкції:

виготовлення «ходової частини» — 4 колеса, осі та їхні з’єднання;

виготовлення візка з ґратчастими бортиками;

з’єднання «ходової частини» та візка.

Для роботи на уроці доцільно обрати операції № 1–8 (виготовлення «ходової частини») або № 9–14 (виготовлення візка з ґратчастими бортиками).

2 Забезпечення необхідними інструментами та матеріалами

Відповідно до обраної частини роботи підбирають потрібні матеріали, інструменти та пристосування.

3 Правила безпечної праці, організація робочого місця та санітарно-гігієнічні вимоги під час виконання завдань практичної роботи

Дотримання правил безпечної праці під час роботи з ріжучими інструментами (див. додаток 1), правил організації робочого місця відповідно до схеми (див. додаток 5).

4 Самостійне виконання завдань практичної роботи за технологічними картками

Учні виконують завдання за технологічною картою (див. урок 9).

5 Контроль учителя з метою виявлення недоліків у знаннях та вміннях учнів

1-й обхід: перевірка правильності організації робочого місця.

2-й обхід: перевірка правильності дотримання технічних умов.

6 Поточний інструктаж

Перевірка дотримання технологічної послідовності виконання роботи.

7 Самоконтроль та взаємоконтроль учнів

Учні звертають увагу на те, які технологічні помилки було допущено під час виготовлення виробу, чому так сталося, як можна було уникнути цих помилок.

8 Підбиття підсумків практичної роботи

Аналіз недоліків у результатах роботи та шляхи їх усунення.

Оцінювання результатів практичної роботи.

VIII. Рефлексія

Самооцінювання навчальних досягнень

Я можу зробити підрахунок кількості необхідного матеріалу

 

Я можу розподілити на етапи процес виготовлення виробу

 

Я можу дати власну оцінку роботи на уроці

 

ІХ. Мотивація оцінок за урок, виставлення їх у журнал,

щоденники

Оцінювання результатів роботи на уроці за критеріями:

дотримання норми часу на практичній роботі;

дотримання безпечних прийомів роботи;

організація робочого місця.

Х. Домашнє завдання

Підготувати необхідні матеріали для роботи.

ХІ. Прибирання робочого місця

Джерела інформації:

Хатько Л. І., Шушкевич А. Ф.

Усі уроки технологій. 10–11 класи. Варіативний модуль.— Х. : Вид. група «Основа», 2013. — 335, [1] c. : іл., табл. — (Серія «УСІ уроки»).

ІЗ ЦИМИ МАТЕРІАЛАМИ ШУКАЮТЬ:

8. Технічне конструювання. Тематичне оцінювання. Практична робота «Добір інструментів, матеріалів та пристосувань для роботи»
9. Технологічний етап. Технологічна послідовність виготовлення виробу. Практична робота «Планування послідовності виготовлення виробу»
11. Виготовлення деталей виробу. Практична робота «Виготовлення деталей елементів композиції. З’єднання елементів виробу між собою»
12. Виготовлення елементів композиції. Практична робота «Виготовлення додаткових елементів композиції»
13. Остаточна обробка виробу. Практична робота «Оздоблювальні роботи. Оцінка якості виробу»
14. Заключний етап проектної діяльності. Практична робота «Економічний аналіз проекту. Розробка реклами»

ОБЕРІТЬ РОЗДІЛ

Рекомендований контент:

Щоб забезпечити вам кращий онлайн-досвід, цей веб-сайт використовує файли cookie.

Використовуючи наш веб-сайт, ви погоджуєтесь на наше використання файлів cookie Детальніше про cookies

РЕСУРС: fizmat.7mile.net